Tatuaż na twarzy to nie pamiątka po kryminale. Nowe trendy w tatuażu

Jakie wzory na ciele są obecnie popularne i jak wiele zmieniło się w osatnich latach w świecie tatuażu? Pewne style czy motywy wciąż nie wychodzą z mody, jak choćby daty czy sentencje. Niemniej, ostatnio zauważyć można pewien trend do powrotu monochromatycznych wzorów w nieco bardziej brutalistycznym stylu, a także tatuowanie twarzy czy głowy. Co na to tatuażyści z Trójmiasta?

Tattoo to forma, która przez każdego może być rozumiana zupełnie inaczej. Dla jednej osoby będzie to sposób na wyrażenie siebie i swoich poglądów dela lub rodzaj ozdoby, która zwyczajnie się komuś podoba, a jeszcze dla innej forma symbolicznego zamknięcia danego etapu życia, czy też upamiżętnieu moment . Co człowiek, to inna intentioncja. Dlatego też tatuaże są tak zróżnicowane. Co jednak dominuje w studiach tatuażu w ostnim czasie?

Sutki, pepek i nos. Najpopularniejsze przekłucia tego sezonu

Moda z lat 2000 powraca

– Obecnie jest duży powrót do lat 2000 i mody na: motylki, wszelkie serduszka, małe kwiatki, ale także tribale. Wszystkie te wzory są oczywiście projektowane w odświeżony sposób, ale widać, że patrzymy na te wzory z dużym sentymentem. Jeśli chodzi o same style, które stają się popularne, to mamy tutaj prawdziwy miszmasz i chyba największą różnorodność od lat. Mikrorealizmy przechodzą prawdziwy rozkwit i jest coraz więcej chętnych na takie square. Dużą popularnością cieszą się delikatne, małe tatuaże, często będące tylko obrysem np. zdjęć. Ostatnio też coraz więcej osób decyduje się na ciemne, bardzo kontrastowe tatuaże, bez cieniowania, ale również na szkicowe tatuaże, wykonane grubszymi liniami – mówią tatuażyści z Zajawa Tattoo.
Innym bardzo popularnym trendem w ostatnim czasie, szczególnie wśród kobiet są tatuaże ornamentowe – połączenie mandali ze wzorami hinduskimi, bransoletki, minimalistyczne koronkowe wzory między piersiami, obok nadgarstków, kostek.

– Coraz częściej wykonuję takie tatuaże za uchem, na szyi, czyli w miejscach, które są blisko twarzy. No i oczywiście – minimalizm – malutkie serduszka, znaki, symbole, literki, pojedyncze słowa, itp. Realizm – cały czas na topie, to chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Co do czarno-białych tatuaży w bardziej brutalistycznym stylu – tak, jest ich więcej i nawet kobiety chętniej je wykonują i to w widocznych miejscach. To np. połączenia czaszek z wężami, kwiatów z czaszkami, dużo czerni i lineworku – mówi Monika Herman z Art Tattoo Studio.

Tattoo, mimo że jest ozdobą na całe życie, to można zauważyć, że to co pojawia się na naszych ciałach, uzależnione jest często od sezonowej mody.

– W ubiegłym roku najwięcej moim zdaniem tatuowało się węży, teraz wydaje mi się, że nadeszła moda na motyle, które tatuują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z mody nie wychodzą oczywiście napisy, słowa, czy daty – to jest ponadczasowe. Można wyróżnić kilka grup klientów. Pierwsi to ci, którzy wybierają delikatne tatuaże i w bardziej ukrytych miejscach z uwagi na wykonywany zawód. Dlatego często szukają miejsc pod koszulką, czy na nogach. Najczęściej only to małe dziarki, jak symbole, liczby, małe znaki. Za to druga grupa klientów dosłownie idzie na całość i robi sobie duże tatuaże w widocznych miejscach. Często są to również osoby, które robią sobie pierwszą dziarę i już niedługo po jej zrobieniu zapisują się na kolejny tatuaż – mówi Michał Toropa z Don’t Judge Me INK.

Tattoo pod okiem, na głowie lub na palcach

Coraz częściej możemy zaobserwować na ulicach osoby z tatuażami w miejscach bardziej widocznych, jak twarz, głowa, szyja, czy też dłonie i palce. Jeszcze do niedawna takie tatuaże popularne były najczęściej u ekscentrycznych celebrytów, muzyków, czy też właśnie wśród tatuażystów. Jednak czy jest to faktycznie widoczny trend w studiach tatuażu w Trójmieście?

Studia tatuażu w Trójmieście

– Jeśli chodzi o tatuaże w widocznych miejscach, to my największy “bum” zaobserwowaliśmy na palce i trochę mniej widoczną, wewnętrzną stronę ust. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy tatuowaniu takich miejsc, to że lubią się one wycierać i będą wymagać poprawki po wygojeniu. Równie ważne jest to, że nie mamy w tych przestrzeniach zbyt dużo miejsca do zagospodarwania, więc warto tutaj porozmawiać o projekcie z tatuatorem, który ma doświadczenie w pracy na takich miejscach – mówią tatuażyści z Zajawa Tattoo.

Niegdyś tatuaże były uznawane za “pamiątki” rodem z kryminału, a na osoby posiadające widoczne malunki na ciele pracodawcy często patrzyli niezbyt przychylnym okiem. To jednak zaczęło się zmieniać, a tatuaże goszczą na naszych ciałach coraz śmielej. Można jednak zauważyć, że szczególne zamiłowanie do wykonywania sobie większej ilości tatuaży na ciele ma młode pokolenie.

– Tatuaże podobnie jak zwykłe obrazy, czy rysunki, są rodzajem sztuki. Dlatego to co obecnie obserwujemy w świecie tatuażu, to moim zdaniem odpowiedź na obecne czasy. Tatuowanie sobie większych powierzchni ciała, czy twarzy przez młode osoby będziemy w stanie ocenić dopiero za kilka lat, kiedy spojrzymy na ten fenomen z perspektywy czasu. Wydaje mi się, że nie ma na to wpływu moda, ale może być to forma buntu i sposób na wyrażenie siebie. Młodzi mają dużo więcej odwagi i nie dbają to, jak ktoś na nich spojrzy – mówi Michał Toropa z Don’t Judge Me INK.

Tattoo artist – modny zawod artystyczny

Młode pokolenie zmienia podejście do tatuaży

Świat się zmienia, a wraz z nim również podejście do tatuaży. Nowe tory w podejściu do ozdób na ciele utorowało pokolenie Y, czyli zwani przez socjologów milenialsi. To właśnie wśród osób urodzonych w latach 80-96 zauważyć można przełom w zainteresowaniu tatuażami. Jednak w dalszym ciągu wykonywane przez nich wzory, były umieszczane z pewną rezerwą i z myślą opóźniejszych losach oraz pracy.

– Nie ma maksymalnego wieku na wykonanie tatuażu. Część naszych klientów ma ok. 50 lat, a najstarsza osoba, którą mieliśmy okazję tatuować miała ok. 75 lat i od razu zdecydowała się na projekt na całe plecy. Chyba najbardziej nietypowe tatuaże, jakie wykonywaliśmy, to były zabawki erotyczne jako “wrzutki” na rękach. Raz ktoś się zdecydował na wytatuowanie sobie “selfie” jednej z naszych tatuatorek. A jeśli chodzi o miejsca, to wcześniej już wspomniana wewnętrzna strona ust, wewnętrzna strona dłoni, podniebienie, ale też coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć tatuaże na uszach – mówią tatuażyściz Zajawa Tattoo.

Popkultura i media społecznościowe mają realny wpływ na kształtowanie stylu i podejścia do życia. Dlatego też dorastające w dobie interentu pokolenie Z, które wkracza na rynek pracy zauważalnie mniej skupia się na tym, jak pracodawcy patrzą na ich wygląd, a na ich ciałach dużo pewniej pojawiają się wzory w widocznych miejscach.

Czy tatuaże przeszkadzają w karierze zawodowej?

– Faktycznie tattoo na twarzy, głowie, czy szyi są coraz modniejsze. Przychodzi do mnie sporo osób, które regularnie wykonują tatuaże na twarzy i na głowie. Są to osoby świadome tego, co robią i jakie to niesie za sobą konsekwencje oraz tego, jakie będą wzbudzały reakcje na ulicy. Te osoby wiedzą, że mogą sobie na to pozwolić i nie robią tego “for fun” albo żeby komuś coś udowodnić, czy podążać za modą i trendami. Ale oczywiście, jest też sporo młodych osób, między 18 to 20 lat, ktore przychodzą z zapytanieem at twarzy, dłoniach, głowie czy szyi, ulegją instagramowej modzie i często po rozmowie z taka tukić pitt miejscu. Mając 18 lat sami nie wiemy, co nam się tak naprawdę podoba. Nie jesteśmy też jeszcze ukierunkowani życiowo, podążamy za modą, rówieśnikami, chcemy się przypodobać światu. Ludzie młodzi żyją obecnie w świecie internetu, Instagrama, TikToka i realnie biorą przykład z tego co się tam zmieszczą. Mam sporo osób około 20 roku życia, które mają wydziarane już w tym wieku około 50-70 proc. swojego ciała. Jeżeli są to tatuaże, które im nie przeszkadzają w kreowaniu swojego życia to ok. Ale jeżeli tatuują sobie np. twarz pod presją otoczenia, mody, to muszą mieć świadomość, że to może zmienić bieg ich życia i zaważyć na przyszłości – mówi Monika Herman ze studia Art Tattoo.

Nadciąga 12. edycja Gdańskiego Tattoo Konwentu

Fanom tatuaży i ozdób na ciele może spodobać się nadchodząca impreza – Gdańsk Tattoo Konwent, który odbywać się będzie 30 i 31 lipca w Gdańsku. Podczas dwudniowego wydarzenia w hali Amber Expo będzie możliwość porozmawiania z innymi miłośnikami tatuaży i modyfikacji ciała, ale również zobaczenia na żywo wielu różnorodnych artystów przy pracy.

Gdańsk Tattoo Konwent (2019 r.):

.